Aby usprawnić działanie strony, serwis wykorzystuje pliki cookies, zapisywane na urządzeniu użytkownika. Pliki te można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.

Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej

WOK na Facebook
WOK Logo

Wiejski Ośrodek Kultury

w Ochotnicy Górnej

Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej

W tym roku (2015) Fundacja Dobra Wola w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy oraz Wiejskimi Ośrodkami Kultury w: Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i w Tylmanowej  prowadzi na terenie Pienin i Gorców projekt badawczy „W stronę źródeł – pieśń religijna spod Pienin i Gorców”.   Projekt zajmuje się szeroko pojętym śpiewem w wymienionych wyżej regionach. Śpiewem, czyli dokładniej praktyką wykonawczą, wielogłosem pienińskim unikatowym w całej Polsce, a starszym od wielogłosu podhalańskiego (tzw. diafonią pienińską) oraz repertuarem wokalnym.

Zakłada on trzy główne cele: po pierwsze udokumentowanie dawnego repertuaru pieśni religijnych wraz z jej lokalnymi wariantami, po drugie przeprowadzenie wywiadów uzupełniających  cały bogaty kontekst wierzeniowo-duchowy który towarzyszy tradycji śpiewu religijnego, po trzecie rewitalizację oraz utrwalenie specyficznego dla tego regionu i unikatowej techniki śpiewu wielogłosowego przez organizacje warsztatów i dwóch konkursów wokalnych (dla regionu Pienin i Gorców), których gospodarzami są Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej.


PIERWSZY PIENIŃSKO-GORCZAŃSKI KONKURS WOKALNY

Konkurs przewiduje III główne nagrody pieniężne wraz z kilkoma wyróżnieniami (nagrody rzeczowe). Całkowita konkuroswa pula pieniężna dla każdego regionu to 1000 zł. Jury złożone z trójki etnomuzykologów będzie oceniać: dobór repertuaru wokalnego (świeckiego lub religijnego), czystość brzmienia, wielogłosowe opracowanie i sposób prowadzenia głosów, manierę wykonawczą (możliwości: odpowiednio dobrane tempo wykonania, ametryczność, sposób wydobycia dźwięku, naturalne zachowanie podczas śpiewu). Bardzo mile będzie widziany regionalny strój góralski.  Konkurs ma na celu podniesienie poziomu techniki śpiewu wielogłosowego i jej upowszechnienie, dlatego prosimy o skoncentrowanie się głównie na śpiewie bez konieczności odgrywania scenek związanych z kontekstem obrzędowym pieśni. Zachęcamy dobierać repertuar dawno zanikły, wykonywany na powietrzu (wypas, koszenie itp..), a zwłaszcza obrzędowy, czyli związany z konkretnymi momentami obrzędu (np: cepiny, wyprowadzanie młodych (wesele); śpiewy przy zmarłym (też lamenty, zawodzenia).

Do udziału zachęcamy grupy o minimalnym składzie 3 osobowym (ze względu na wielogłos), zarówno dzieci jak i dorosłych – członków zespołów regionalnych, jak i zwykłych mieszkańców Pienin i Gorców czujących muzykę i lubiących wyrażać „ślebodę” w codziennym śpiewaniu. Konkurs będzie dokumentowany filmowo, choć to właśnie głównie zwycięzców konkursu upamiętnimy w filmie na stronach internetowych i w mediach reklamujących projekt.

KONKURSY WOKALNE odbędą się – dla regionu pienińskiego - dnia 11 grudnia o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kutlury w Szczawnicy, a dla regionu gorczańskiego – dnia 12 grudnia o godzinie 10. 30 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Zgłoszenia na konkurs prosimy  kierować do dnia 15 listopada 2015 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z całego serca gorąco zachęcamy WSZYSTKICH CHĘTNYCH do wzięcia udziału w obu konkursach, które odbędą się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

WARSZTATY REGIONALNEGO ŚPIEWU PIENIŃSKIEGO I GORCZAŃSKIEGO

W ramach projektu serdecznie zapraszamy na WARSZTATY WOKALNE. Skierowane są one zarówno dla dorosłych jak i dzieci (zespoły regionalne, szkoły, nie zrzeszone grupy śpiewacze np: kolędnicze, rodziny itp..). Warsztaty mają na celu podnieść świadomość wartości lokalnej tradycji muzycznej i podnieść poziom pienińskiej i gorczańskiej techniki śpiewu wielogłosowego oraz znajmości lokalnego repertuaru pieśni świeckich, religijnych i przyśpiewek tanecznych.

W czasie warsztatów uczestnicy przede wszystkim poznają sposoby tworzenia wielogłosu pienińskiego, nazwanego przez Łucjana Kamieńskiego „diafonią ludową”. Technika ta zarysowana zostanie przy pomocy krótkiej prezentacji multimedialnej, ukazującej wagę i unikatowość pienińskiego śpiewu wielogłosowego. Po prezentacji uczestnicy w praktyce poznają sposoby tworzenia wielogłosu oraz poznają archaiczny repertuar wokalny, pochodzący z własnych zbiorów oraz publikacji sięgających Oskara Kolberga oraz Stanisława i Marii Sobieskich.

Warsztaty dla dzieci przeprowadzone zostaną przez mgr Izabelę de Lehenstein Werndl – etnomuzykolog przy współpracy z lokalnymi znawcami muzycznej kultury. Z kolei dla warsztaty dla dorosłych poprowadzi dodatkowo specjalizująca się w muzyce Karpat -  dr Justyna Cząstka – Kłapyta – etnomuzykolog, aktualnie zajmująca się porównaniem wariantów religijnej pieśni pienińskiej i gorczańskiej.

Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach, które – dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są dla zespołów NIEODPŁATNE. Zainteresowanym proponujemy następujące terminy: 18.08 (wtorek), 19.08 (środa), 20.08 (czwartek), 24.08 (poniedziałek), 25.08 (wtorek).

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na podany powyżej adres mailowy.

JAK ŚPIEWAM, BÓG SŁYSZY LEPIEJ

W linku poniżej znajduje się fragment filmu realizowanego w ramach projektu "W stronę źródeł - pieśń religijna górali spod Pienin i Gorców". W celu realizacji jego założeń zgromadzone zostanie około 1000 nagran śpiewów religijnych z całego okresu liturgicznego, przeprowadzone zostana warsztaty śpiewu dla dzieci i dorosłych oraz konkurs wokalny na najlepsze wykonanie wielogłosowej pieśni świeckiej lub religijnej. Planowane zakończenie projektu - początek grudnia 2015

Jak śpiewam, Bóg słyszy lepiej


Informacje Kulturalne